Jakwybrać produkt ekologiczny?
Kupując jakikolwiek produkt, jesteśmy odpowiedzialni za to, jak umieścić w otoczeniu przedmiot, który pewnego dnia nieuchronnie zamieni się w śmieci wraz ze wszystkimi towarzyszącymi mu elementami: opakowaniem itp.
Należy również dodać, że w związku z faktem, iż w ostatnich dziesięcioleciach, w wyniku przenoszenia procesów produkcyjnych do innych krajów, duża liczba firm stara się obniżać swoje koszty, znajdując zasoby i siłę roboczą w regionach świata, w których pracownik ochrona praktycznie nie istnieje, produkcja nie trzeba dodawać. Kupując te towary, bardzo często nieświadomie promujemy systemy, które są całkowitym przeciwieństwem zrównoważonego rozwoju i pośrednio przyczyniają się do zanieczyszczenia środowiska.
Świadomy konsument może przyczynić się do poprawy sytuacji ekologicznej na naszej planecie. Przedewszystkim warto zacząć od tego, że za każdym razem, gdy dokonujemy zakupu, zadajemy sobie trzy proste pytania:

             
1.Skąd pochodzi kupowany przeze mnie produkt?
Wiedza o tym, gdzie powstaje produkt, jest jednym z elementów świadomej konsumpcji. Ta informacja, którą firmy są zobowiązane udostępniać ("Made in..." znajduje się na każdym typie produktu), pomaga zrozumieć, jakie metody produkcji są stosowane i co doprowadziło do powstania produktu. Konsument może przewidzieć, jakie standardy są stosowane w produkcji i jaki mają one wpływ na środowisko, ponieważ takie informacje różnią się znacznie w zależności od kraju.
2.Z czego wykonany jest produkt?
Ważny jest nie tylko skład produktu, ale także opakowanie, w jakim się znajduje. To opakowanie jako pierwsze trafia do kosza. Jeśli wolisz produkty pakowane w pudełka wykonane z materiałów nadających się do recyklingu, wnosisz niewielki wkład w wielkie pozytywne zmiany dla naszej planety.
3.Co się stanie, gdy już go nie potrzebuję?
Przedmioty, których używamy w życiu codziennym iw pracy nie są wieczne. Ale nawet kiedy przestaniemy z nich korzystać, nie oznacza to, że przestają istnieć. Dlatego kolejnym krokiem w kierunku świadomej konsumpcji jest korzystanie z tych dóbr, które pod koniec cyklu można łatwo przetworzyć.
Jednym z celów wyznaczonych przez przywódców rządów wielu krajów uprzemysłowionych jest przejście do gospodarki o obiegu zamkniętym, w której odpady i zanieczyszczenia są redukowane do zera, aby zamknąć krąg za każdym razem, gdy coś jest wyrzucane do recyklingu, a następnie ponownie wprowadzane na rynek jako surowiec.
Tym samym firma, którą można uznać za zrównoważoną środowiskowo, charakteryzuje się dużą dbałością o dobro swoich pracowników,ludzi żyjących na terenach, na których wytwarza się i stosuje technologie minimalizujące wpływ na środowisko.
Wdrożenie systemu zarządzania środowiskowego w przedsiębiorstwie reguluje nadanie certyfikatu ISO 14001. Można go uzyskać po audycie jednostki certyfikującej.

Oczywiście istnieją materiały, których nie można poddać recyklingowi, ale dokładamy wszelkich starań, aby znaleźć odpowiednie rozwiązanie, które pozwoli na ponowne wykorzystanie jak największej liczby części, unikając w ten sposób ich zniszczenia, które mogłoby zaszkodzić środowisku.